LOADING...

2024-01-30

Zaproszenie do Wspólnego Tworzenia Wystawy “Monidła – Świadectwa Przeszłości”

 

Grajewska Izba Historyczna, kontynuując swoją misję odkrywania lokalnych dziedzictw, serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców do współuczestnictwa w tworzeniu nowej wystawy pt. “Monidła – Świadectwa Przeszłości.” Otwarcie tej fascynującej ekspozycji planowane jest na połowę lutego 2024 roku.

Inspirację do stworzenia kolejnej wystawy czerpiemy z doświadczeń poprzednich projektów, takich jak zorganizowana wspólnie z mieszkańcami wystawa “Tkanina Ludowa z Naszych Domów” w ramach cyklu “Ginące Rzemiosła.” Tym razem, we współpracy m.in. z Biblioteką – Centrum Kultury w Szczuczynie, pragniemy skupić się na fascynującym zjawisku jakim są “Monidła.”

Czym są Monidła?

Monidło to rodzaj portretowego wizerunku realistycznego, często malowanego na podstawie fotografii ślubnej. Charakteryzuje się ono czarno-białym kolorytem, z podkolorowanymi ustami (na czerwono) oraz oczami (lazurowo-niebieskimi). Detale były starannie retuszowane, a portretowane postacie często nosiły okazalsze stroje.

Świadectwa Lokalnej Przeszłości

Wielu z Państwa domów ukrywa prawdziwe skarby – monidła, które stanowią nie tylko sztukę, ale także unikalne świadectwo lokalnej przeszłości. Te portrety są dziedzictwem historyczno-kulturowym, które chcemy uczcić i przybliżyć naszym współczesnym mieszkańcom.

Zaproszenie do Współpracy

Jeśli w Państwa domach znajduje się jakiekolwiek monidło, które chcielibyście wypożyczyć na czas wystawy, serdecznie zachęcamy do kontaktu z Grajewską Izbą Historyczną.

Adres: Grajewska Izba Historyczna, ul. Legionistów 9 Telefon: 86 272 20 04 Email: poczta@gih.grajewo.pl

Pragniemy, aby ta wystawa stała się nie tylko przypomnieniem sztuki i rzemiosła minionych czasów, ale przede wszystkim hołdem dla tych, którzy zostali uwiecznieni na tych niezwykłych portretach. Wasza aktywna rola w tworzeniu tej wystawy wpisze się w historię lokalnej społeczności i ułatwi nam docenienie bogactwa kulturowego, jakie kryją monidła.

źródło: gih.grajewo.pl

Poprzedni Post

Warsztaty Rodzinne z Krówką Matyldą: Kreatywne Zabawy dla Dzieci i Rodziców

Następny Post

Feryjny Turniej Szachowy w Szczuczynie – Zakończenie Ferii z Królewską Grą

post-bars

Zostaw Komentarz