LOADING...

2024-02-05

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy: Mówmy Głośno o Zdrowiu Kobiet

W dniach od 20 do 26 stycznia 2024 roku, obchodziliśmy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To wyjątkowe wydarzenie, którego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat konieczności profilaktyki i badań, które pomagają w zwalczaniu tego groźnego schorzenia. Grupa uczniowska projektu społecznego “Bądź dla siebie dobra” z Zespołu Szkół w Wojewodzinie postanowiła aktywnie zaangażować się w tę inicjatywę.

Uczestnicząc w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, członkinie grupy roznosiły ulotki na ulicach miasta i w lokalnych drogeriach. Ich celem było nie tylko przypomnienie o istotności regularnych badań, ale także zachęcenie kobiet do podjęcia decyzji o wykonaniu cytologii – prostego, ale skutecznego badania, które może uratować życie.

Profilaktyka raka szyjki macicy stanowi kluczowy element dbałości o zdrowie kobiet. Świadomość i regularne kontrole pozwalają na wcześniejsze wykrycie ewentualnych zmian oraz skuteczne podjęcie działań leczniczych. Grupa “Bądź dla siebie dobra” podkreśla, że eliminacja tego rodzaju raka z polskiej populacji jest możliwa, ale wymaga zaangażowania społeczeństwa i podejmowania odpowiednich kroków.

„Zachęcamy każdą z Was do mówienia głośno o profilaktyce chorób kobiecych. Niech te tematy nie staną się tematem tabu. Rak szyjki macicy, rak piersi, rak jajników… Mówmy głośno, bez wstydu, bez zażenowania. Dbajmy o siebie”, apeluje grupa uczniowska z Zespołu Szkół w Wojewodzinie .

Dodatkowo, dziewczęta zainicjowały ważne przesłanie: wyznacz sobie jeden dzień w roku, na przykład dzień urodzin czy pierwszy tydzień nowego roku, i zdecyduj się na badania. Niech to będzie prezent od Ciebie dla Ciebie. To prosta, a zarazem skuteczna forma samozachowania.

“Pamiętaj – bądź dla siebie dobra”, to motto, które przyświeca temu społecznemu projektowi. Inicjatywa grupy uczniowskiej nie tylko podkreśla ważność profilaktyki raka szyjki macicy, ale również inspiruje kobiety do troski o swoje zdrowie, nie tylko w okresie specjalnie wyznaczonym na tego typu akcje, lecz przez cały rok. Działajmy razem na rzecz zdrowszej i świadomej społeczności!

 

źródło: e-grajewo.pl

 

Poprzedni Post

Feryjny Turniej Szachowy w Szczuczynie – Zakończenie Ferii z Królewską Grą

Następny Post

Rozpoczęła się Kwalifikacja Wojskowa w Powiecie Grajewskim: Przegląd Procesu i Oczekiwania

post-bars

Zostaw Komentarz