LOADING...

2024-02-29

Inwentaryzacja Budynku – Klucz do Oszczędności i Zrównoważonego Ogrzewania

W trosce o efektywność energetyczną i redukcję emisji CO2, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wdrożył w 2023 roku pełną wersję Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), wprowadzając jednocześnie konieczność inwentaryzacji budynków. Inicjatywa ta ma na celu zebranie informacji dotyczących utraty ciepła i emisji CO2, skupiając się na parametrach technicznych budynków i źródłach ich ogrzewania.

Co To Jest Inwentaryzacja Budynku?

Inwentaryzacja budynku, wprowadzona wraz z pełną wersją CEEB, obejmuje budynki z źródłami ciepła o mocy poniżej 1 MW, takie jak domy mieszkalne, lokalne kotłownie czy budynki handlowo-usługowe. Proces ten polega na zbieraniu informacji o parametrach technicznych budynku i jego źródłach ogrzewania. Jest to dobrowolna procedura, pozostawiająca decyzję o jej przeprowadzeniu właścicielowi lub zarządcy nieruchomości.

Krok po Kroku: Samodzielna Inwentaryzacja Budynku

Osoby zainteresowane samodzielnym przeprowadzeniem inwentaryzacji mogą skorzystać z systemu CEEB, wypełniając formularz inwentaryzacyjny. Krok ten obejmuje takie informacje jak kształt budynku, rok budowy, wysokość ogrzewanych pomieszczeń, czy rodzaj stolarki okiennej. Przy braku danych istnieje opcja wstawienia formuły “brak danych”, co pozwala na uzyskanie uśrednionej analizy efektywności energetycznej.

Inwentaryzacja z Udziałem Kominiarza

W praktyce często inwentaryzację przeprowadza kominiarz, co można zlecić w ramach standardowego przeglądu przewodów kominowych. Kominiarz może również pomóc w wypełnieniu formularza, umożliwiając kompleksowe podejście do inwentaryzacji.

Korzyści z Inwentaryzacji Budynku:

  1. Efektywność Energetyczna: Umożliwia uzyskanie uproszczonej analizy efektywności energetycznej budynku, informując o wymaganym i uzyskanym współczynniku przenikania ciepła, wskaźniku rocznego zapotrzebowania na energię oraz emisji CO2.
  2. Oszczędności: Dla właścicieli nieruchomości oznacza to pozyskanie danych o stanie technicznym budynku, co pomaga w minimalizacji kosztów ogrzewania i skutecznym planowaniu remontów termomodernizacyjnych.
  3. Dostępność Analizy Energetycznej: Po zakończonej inwentaryzacji, użytkownicy mogą pobrać uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku z systemu CEEB, dostępną po zalogowaniu na stronie ceeb.gov.pl.

Podsumowanie:

Inwentaryzacja budynku to ważny krok w kierunku zrównoważonego i efektywnego wykorzystania energii w budownictwie. Dzięki dostępnym narzędziom, takim jak CEEB, właściciele nieruchomości mogą zdobyć cenną wiedzę o efektywności energetycznej swoich budynków, co przekłada się na oszczędności finansowe i korzyści dla środowiska. Ostatecznie, inwestycja w inwentaryzację przynosi korzyści zarówno dla portfela, jak i dla planety.

źródło: radzilow.pl

Poprzedni Post

“Kabaret z Konopi” 11 marca w Hali Sportowej w Szczuczynie

Następny Post

Uważaj na nierzetelnych wykonawców

post-bars

Zostaw Komentarz